تبلیغات
عوارض خود ارضایی (جلق) و نحوه ی ترک آن - استمناع...خود ارضایی...کف دستی
خوش آمدید! ()

مهم ترین عامل ترك این عمل چند چیز می باشد:

1-آگاهی از عوارض و آسیب های ناگوار آن .

2-تصمیم بر ترك و تقویت اراده .

3-از بین بردن زمینه های آن ؛مانند؛ دیدن و شنیدن عكس و مطالب شهوت زا و ....

غریزه جنسى یك نیاز طبیعى است كه به خاطر مصالحی در درون هر آدمى به ودیعت نهاده شده است.خود ارضایى یكى از اقسام انحرافات جنسى به شمار مى‏رود. در پیدایى آن علل مختلفى دخالت دارد مانند تحوّلات بلوغ، عوامل تحریك زا، عقده حقارت، مساعد نبودن محیط خانواده، معاشرت با منحرفان، ضعف ایمان و ناآگاهى از پیامدهاى خودارضایى.

استمنا و انحراف جنسى ضررهاى فراوانى را به دنبال دارد. مى تواند وضع روانى و جنسى نوجوان را از حالت طبیعى خارج كند . به اختلال نظم در مدار جنسى كه علامت مهم آن ناتوانى جنسى است، دچار مى گردد . شخص مبتلا به این انحراف جنسى را از نظر روانى نیز دچار مشكل مى سازد; خداوند متعال مى فرماید:

«وَ الَّذِینَ هُمْ لِفُرُوجِهِمْ حَـفِظُون * اِلاَّ عَلَى أَزْوَ جِهِمْ أَوْ مَا مَلَكَتْ أَیْمَـنُهُمْ فَإِنَّهُمْ غَیْرُ مَلُومِینَ * فَمَنِ ابْتَغَى وَرَآءَ ذَ لِكَ فَأُولَـئِك هُمُ الْعَادُونَ; (مؤمنون، 5 ـ 7)

 آن ها كه دامان خود را از آلودگى به بى عفتى حفظ مى كنند، تنها آمیزش جنسى با همسران و كنیزانشان دارند كه در بهره گیرى از آن ها ملامت نمى شوند.هر كسى غیر این طریق را طلب كند ،تجاوزگر است» .

از جمله عوارض آن عبارتند از؛افسردگی و بی حالی و ضعف بینایی ، ضعف قوای جسمانی ، آسیب دستگاه تناسلى و ناتوانى‏هاى جنسى و تولید مثل، بیماری هاى مقاربتى‏،عقیم شدن‏،كم خونى، كم اشتهایى و مشكلات گوارشى؛كم خوابى و اختلال در خواب؛ تنگى نفس؛ سر درد و سرگیجه؛پیدایش تغییرات در نخاع و ستون فقرات، ضعف حافظه، حواس پرتى و ناتوانى در تمركز فكرى‏،اضطراب ،افسردگى‏، پرخاشگرى و بداخلاقى‏، یأس از زندگى‏،از بین رفتن خلاقیت‏ها، توانایى‏ها و سركوب شدن استعدادها،عدم میل به تحصیل، مطالعه، تحقیقات علمى و فعالیت‏هاى فكرى، هوس باز و بى‏بند و بار شدن ،افت تحصیلى‏،بزهكارى و ... .

 این كه گفتید گاهی تر ك می كنم، ولی باز شروع می كنم ،  نشان از ضعف اراده شماست. بنابراین  باید در قدم اول اراده خود را تقویت كنید. عواملی در تقویت اراده موثرند مانند:

1ـ تمركز بخشیدن به فعالیت های گوناگون.

2ـ توجه به عبادات به ویژه نماز كه تمرین تمركز فكر است.

3ـ پایان رسانیدن كارهای نیمه تمام.

4ـ تلقین مثبت:

همواره به خود این گونه تلقین كنید كه اراده انجام این كار را دارید و شكست مفهومی ندارد. تلقین در ترك عادات نامطلوب و غلبه بر خودارضایی مؤثر است.

پل ژاگو می گوید: "وقتی بخواهیم با عادت زشتی ستیزه كنیم، ابتدا باید نتایج نامطلوب آن را در نظر مجسّم سازیم، بعد منافعی را كه در نتیجه ترك آن عاید می شود، در روح خود تصور كنیم، در نتیجة این عمل، هر بار كه چنین نمایشی در روح خود می دهیم، بر آن تحریك یا وسوسه چیرگی یافته و لذت ترك آن را در خود احساس می كنیم. اگر تلقین به نفس را بلافاصه پیش از خواب اجرا كنیم، مؤثر تر از مواقع دیگر خواهد بود.

به طور كلی، متمركز ساختن فكر در كاری كه می خواهیم برای اجرای آن فردا صبح در فلان ساعت بیدار شویم ،كافی است". ( پل ژاگو، قدرت اراده، ترجمه كاظم عمادی، ص 81 ـ 80)

بنابراین باید خود را باور كنید . ترس و شكست را به خود راه ندهید. بدانید كه اگر بخواهید می توانید. این جمله شعار نیست، بلكه در عمل نیز افراد زیادی توانسته اند بر عادات ناپسند غلبه كنند و به حال طبیعی برگردند.

راهكارهای عملی ترك:

 روان شناسان مى‏گویند: براى ترك یك عادت بد، حتماً باید به سراغ عادت خوب رفت و آن را جانشین عادت بد نمود. در مورد عادات بد جنسى باید درست در همان ساعاتى كه انگیزه آن در مبتلایان تولید مى‏شود، به سراغ برنامه خاصى (مانند ورزش، تفریح، رفتن پیش دوستان  بیرون آمدن از خلوت و تنهایی) كه براى چنین ساعاتى از قبل پیش بینى كرده‏اند بروند.( ناصر مكارم شیرازى، مشكلات جنسى جوانان، ص 169 )

اكنون كه  به لطف خدا به زشتی این عمل پی برده اید ،عزم خود را جزم نمایید . دامن همت به كمر زده از نیرو و اراده جوانی استفاده كنید . به صورت جدی این عمل را ترك كنید .به این منظور:

1- سعی كنید همیشه پیش از خواب مثانه خود را تخلیه كنید. شب‏ها به خصوص غذایی سبك میل كنید.

2- هرگز شكم خود را بیش از حد معمول پر نكنید. اگر تا چند لقمه دیگر  جای دارید، از غذا دست بكشید.

3- از پوشیدن لباس‏های تنگ و چسبان (به خصوص لباس زیر ) اجتناب ورزید

4-هرگز در حمام به طور كامل لخت نشوید.مثلا در حالی كه هنوز زیر شلوار به پا دارید ،قسمت  فوقانی بدن خود را بشویید. از لیف و صابون زدن به اندام جنسی خود كه باعث تحریك آن می شود بپرهیزید.مطمئن باشید صرف تماس آب وصابون با اندام جنسی بدون دست ورزی برای بهداشت آن كفایت می كند.

5- هرگز فكر گناه را به ذهن خود راه ندهید .  از تصور و تخیل امور جنسی و شهوانی سخت پرهیز كنید.

6- از خواندن، شنیدن، نگاه كردن به امور و تصاویر شهوت زا دوری كنید.

 7- از خوردن مواد غذایی محرك مانند: خرما،پیاز، فلفل، تخم‏مرغ و غذاهای چرب اجتناب و یا به حداقل اكتفا نمایید.

 8- از نگاه كردن و دست‏ورزی به اندام جنسی خود پرهیز كنید.

 9- هرگز به رو نخوابید.

 10- هیچ‏گاه تنها در یك مكان نباشید تا فرصت و زمینه گناه از بین برود.

 12- برای تخلیه انرژی زاید بدن به طور منظم و زیاد ورزش كنید.

13- هیچ‏گاه بیكار نباشید. همیشه برای مشغول ساختن خود به فعالیتی مطلوب و مثبت برنامه داشته باشید.

 14- روزه بگیرید . حتی اگر روزه واجب به عهده ندارید ،روزه مستحبی بگیرید. اگر قادر نیستید، روزه تربیتی بگیرید، یعنی به كم ترین مقدار غذا و كم‏حجم‏ترین نوع غذاها اكتفا كنید. وعده غذایی خود را كم كنید.

15- هرگز به نامحرم نگاه نكنید، حتی اگر به ارتباط كلامی با آن ها مجبور باشید.

16- با جنس مخالف رفتار متكبرانه داشته باشید. هرگز با روی باز و نرمی با آن ها برخورد نكنید.

 17- هرگاه افكار جنسی به ذهن شما حمله ور شد ، ذهن خود را  مثلاً با بستن یك كش به مچ دست خود و كشیدن و رها كردن آن از آن افكار منصرف كنید.  به خود هشدار دهید.

18- به بدی این  گناه و عواقب آن بیاندیشید  ،ولی  احساس گناه شما از این كار نباید به حدی باشد كه در شما  ایجاد اضطراب مخل به سلامت روان كند.

19- به محض لغزش فوراً توبه كنید . هرگز از رحمت خدا مأیوس نباشید. رحمت خدا از گناه شما بزرگ تر است.

20- قرآن زیاد بخوانید و در معانی آیات آن تفكر كنید.

 21-در مجالس مذهبی، دعا و توسل و موعظه زیاد شركت كنید.

22- از كتبی كه جنبه موعظه و بیدارگری قلبی دارد بهره بگیرید . مقید باشید در روز چند ساعت به مطالعه این‏گونه كتب بپردازید . برای مثال مجموعه كتاب‏های شهید دستغیب توصیه می‏شود به خصوص كتاب گناهان كبیره، قلب قرآن، ایمان، قلب سلیم و معاد و….

23- اوقات فراغت خود را با مطالعه، ورزش، زیارت، عبادت و عیادت از نزدیكان و... پر كنید.

24-به معاد و قیامت فكر كنید.

25- ذكر لاحول ولا قوة الا باللَّه را زیاد بر زبان جاری سازید.

  26- استمنا منافاتی با نماز خواندن ندارد . اگر باز هم وسوسه شدید با غسل و تیمم  حتما سعی كنید  عبادت‏های خود مانند نماز و روزه و...را  انجام دهید . این كار به نوبه خود تاثیر به سزایی در ترك این عمل دارد .

  27-  از محیط های آلوده، و دوستان ناباب  و هر چیزی كه زمینه ساز این عمل است ،دوری كنید . بیش تر وقت خود را در كتابخانه بگذرانید . بی‏علت در خیابان‏های آلوده پرسه نزنید .

28- بعد از موفقیت در ترك ، حتی به طور موقت ، خود را تشویق نمایید . مثلا اگر یك روز توانستید استمنا نكنید ، جایزه ای به خود بدهید ( مثلا یك بستنی یا هر چه كه دوست دارید ) . اگر این مدت بیش تر شد ، این روند را ادامه دهید .

اما  نكته قابل توجه :

این راهكارها وقتی نتیجه می‏بخشد كه هر چه دقیق‏تر به آن عمل شود. زمان نتیجه آن بستگی به شرایط و خصوصیات افراد دارد، ازاین‏رو پی‏گیر زمان نتیجه نباید بود. فقط انرژی شما صرف عمل به دستورها شود. مطمئن باشید با ترك كامل آن عوارض و آسیب های آن جبران خواهد شد.


سه شنبه 1 شهریور 1390 - 12:30 ق.ظ
نظراتنظرات()           
صفحه های وبلاگ
درباره ما
ان الله علی کل شی قدیر
آیا با خواندن این جمله از خدا
نمی خواهید تا کمکتان کند ؟
نویسندگان
نظرسنجی
میزان رضایت شما از مطالب وبلاگ در چه حد است ؟آمار
کل بازدید:
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :
امكانات
اضافه كردن به علاقمندی ها
خانگی سازی
ذخیره صفحه

قالب ساز
ابزار نمایش رتبه گوگل یا پیج رنک , . , .